Jak odhodit nechtěnou mentální zátěž?

Originální technika mentální hygieny, kterou najdete v naší knížce, vám v tom skvěle pomůže. Článek o této technice, kterou jsme nazvaly Let balónem vyšel také v listopadovém čísle časopisu Psychologie dnes. Podívejte se!

Tady je krátký popis naší originální techniky Let balónem : Zavřete oči a představte si plynový balón, který neletí ve výšce, ve které byste si přáli. Stojí na louce, nebo letí jen velmi nízko. Zaměřte se na to, jakou má barvu, jak vypadá jeho textilní obal, jakou strukturu má jeho koš. Představte si sami sebe v koši balónu a rozhlédněte se po závažích, která jsou navázána na koš a brání balónu, aby letěl tak, jak si přejete. Může se jednat o jedno či vícero závaží, záleží pouze na vás. Na vás také záleží, jak závaží vypadá, jestli jako pytel s pískem, měšec, závaží ramenné váhy nebo jakkoli jinak. Nyní závaží pojmenujte, dejte mu název, který odpovídá tomu, co chcete „pustit“ – může jít o prožitek, situaci, událost nebo myšlenku. Prostě o to, co zaměstnává vaši mysl, bere vám energii a nepřináší žádný užitek. Každé takto pojmenované závaží si představte také v barvě a velikosti, která mu pocitově náleží. Rozhlédněte se po závaží či závažích a nyní si představte, že nůžkami odstřihujete lano, kterým je závaží navázáno. Nechejte čistě na svém pocitu, co se se závažím stane – jestli s velkou ránou spadne dolů, jestli se rozplyne nebo jestli jako pouťový balónek odletí pryč. Pokud necháte čistý průchod svému pocitu a představivosti, možná budete překvapeni, že závaží, které bylo objemné a zdálo se těžké, odletí jako lehké pírko. Prožijte moment, kdy váš balón nebude zatěžkán a vznese se do výšky, takové, jaká je vám příjemná. Techniku zakončete hlubokým nádech a výdechem a otevřete oči. Jak vám bylo? 

Pokud se vám zdá, že pouhá představa odhazování nechtěné zátěže v letu balónem nebude mít žádný smysl, protože fyzicky v balónu nepoletíte a nůžky pro odstřižení pytlů s těžkostmi pravděpodobně také v ruce mít nebudete, pak mějte na paměti slova Normana Doidge, autora skvělé knihy Váš mozek se dokáže změnit: „… z neurologického úhlu pohledu – představování si nějakého činu a jeho uskutečnění se od sebe neliší tolik, jak bychom si mohli myslet. (…) Všechno, co si naše „nehmotná“ mysl představí, za sebou nechává hmotné stopy.“

let balonem
Hot air balloon flying over rock landscape at Cappadocia Turkey in September

2 názory na “Jak odhodit nechtěnou mentální zátěž?”

  1. Thank you a bunch for sharing this with all people you really understand what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please additionally visit my web site =). We may have a hyperlink alternate contract between us!

  2. It’s the best time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have learn this publish and if I may just I want to recommend you some interesting issues or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things approximately it!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.