KNIHY zn. DOPORUČENO
neboli doporučení na dobré knížky

Moudrost Tiny Turner

Kniha Tiny Turner Happiness becomes you, která vyšla v roce 2020, rozhodně stojí za pozornost. Tina Turner, jejíž osobní příběh je jako jízda na horské dráze, v ní popisuje svoji spirituální cestu, která ji umožnila vymanit se z toxických vztahů a dosáhnout vnitřní spokojenosti. Pohled ženy, které bylo v době psaní knihy 80 let, nabízí cenný nadhled protkaný životní moudrostí. T.T. v knize odkazuje také na zajímavý hudební projekt Beyond music, který spojuje kultury a náboženství. Některé skladby, kterým T.T. vtiskla v jeho rámci svůj nádherný hlas, jsou skutečně dech beroucí.

Myslet a pracovat jinak...

Ricardo Semler, majitel společnosti Semco, napsal v roce 2003 knihu , která se ve své době stala bestselerem. Kniha Sedmidenní víkend je totiž o tom, jak demokraticky může být organizovaná firma čítající tisíce zaměstnanců, co všechno je a není možné, a jak i zdánlivé detaily mohou hrát velkou roli v loajalitě zaměstnanců. Od doby jejího první vydání (do češtiny byla přeložena v roce 2013) uplynulo sice spoustu let, ale velkou inspirací zůstává stále. 

Zastavit se...

Bronnie Ware je autorkou knihy Čeho před smrtí nejvíce litujeme, knihy s lehce patetickým názvem, nikoliv však obsahem. Zastavit se a nechat si poradit těmi, jejichž životní cesta byla dostatečně dlouhá na to, aby se mohli ohlédnout a říci si, co je a co není v životě důležité, může být užitečnou inspirací. 

Pro každého něco...

Knihy zn. doporučeno

Kniha Jana Vojáčka Umění být zdráv je o tom, jak propojené je naše tělo, mysl a srdce a že absence nemoci ještě neznamená být zdravý. Michelle Obama napsala autobiografickou knihu Becoming, která je zajímavá nejen popisem jejího osobního života a perspektiv černošské holky v Americe 70. let minulého století, ale především z pohledu politického a dějinného kontextu prezidentských voleb a nastupující Obamovy administrativy. Umění žít je jednou z mnoha knih Thich Nhat Hanha a je jednoduše o prožívání života z budhistické perspektivy nahlíženo „západní“ optikou. Pro děti, ale nejen pro ně, je kniha Nadi Pažoutové Vilma běží o život, kterou považuji za skutečnou dětskou literaturu 21.století. Sheryl Sandberg je spoluautorkou knihy Možnost B, která je vynikajícím „návodem“ na zvládání nejrůznější nečekaných krizových situací, které se v životě mohou objevit. Pavel Kolář je autorem knihy Labyrint pohybu, která zase z jiného pohledu ukazuje, jak se v našem těle nic neděje náhodně a že každý tělesný projev má své souvislosti. Knihy o Dalajlamově kočce Davida Michieho jsou milým pohlazením a zároveň užitečným návodem k meditaci, nalézání vnitřní spokojenosti a nadhledu. No a útlá knížka Jena-Claude Carriere Please, Mr. Einstein se odehrává v bezčasí nejmenovaného středoevropského města a je civilním příběhem o fyzice a filosofii. 

Všímavost - jak najít klid v uspěchaném světě

Kniha Marka Williamse a Dannyho Penmana Všímavost přináší jednoduchý návod, jak zařadit všímavost do každodenních situací a předcházet tak, nejen, chronickému stresu.

Váš mozek se dokáže změnit

Kniha Normana Doidge Váš mozek se dokáže změnit je o neuroplasticitě mozku. Je vystavěna na lékařských kazuistikách a podporuje přesvědčení, že limity našich schopností prakticky neexistují, a pokud ano, pak jen v našich hlavách.

Radikální otevřenost

Knihu Kim Scottové Radikální otevřenost oceníte zejména pokud vedete týmy, oddělení či celé firmy, protože poskytuje konkrétní tipy a doporučení, jak smysluplně a transparentně vést spolupracovníky. Doba rozšířeného home office může být dobrým čase, kdy tento přístup vyzkoušet v praxi.

Molekuly emocí

Kniha Candace B. Pert Molekuly emocí s podtitulem Věda v pozadí medicíny těla a mysli, vyšla v originále v roce 1997, v českém překladu v roce 2016. Autorka v ní propojuje několik rovin. Tou nejdůležitější  je její vědecký přístup k emocím, k jejich biomolekulárnímu základu a empiricky podloženému propojení mysli a těla. Tou druhou je její osobní příběh rozvoje vlastního vnímání  souvislostí a vědkyně v kdysi přísně mužském světě. V době svého původního vydání byla průlomová, avšak stejně důležitá je i dnes. 

Život samá pohroma

Kniha Jon Kabat-Zinna nazvaná Život samá pohroma nese podtitul „jak čelit stresu, nemoci a bolesti pomocí moudrosti těla a mysli“ a je o klinickém využití konceptu všímavosti, tedy mindfulness. Kombinuje dobrý poměr teoretických a praktických postřehů, a pro ty, kteří potřebují pro prvotní přijetí myšlenky všímavosti také data a čísla, přináší průkazné závěry klinických studií.